Često me pitate da li postoje neka stanja koja su kontraindikovana za hiruršku operaciju nosa? Činjenica je da se pacijenti koji pate od hroničnih bolesti, vrlo retko odlučuju za neke ozbiljnije estetske hirurške intervencije a pod tim mislim na
hronične bolesti u domenu kardiologije, nefrologije, hematologije, kao i neka rinološka stanja koja su svakako važan faktor koji se uzima u obzir kada hirurg sa svojim timom procenjuje da li je operacija uopšte moguća kod pacijenata sa ovim komorbiditetima.
Jedno od najčešćih oboljenja nosa i paranazalnih šupljina su polipi.
Pacijenti osećaj otežanog disanja i zapušenosti neretko povezuju sa prehladom.
Bezbroj puta mi se desilo da na pregledu koji prethodi operaciji, na iznenađenje pacijenta, otkrijemo polipe.
Problem je što pacijenti često i ne znaju da ih imaju a tegobe koje osećaju dugo tolerišu i ne povezuju sa polipima.
Hajde da se upoznamo sa polipima, da biste uvideli koliki je značaj otorinolaringološkog pregleda pre PIEZO septorinoplastike/rinoplastike.
Polipi mogu dovesti i do oštećenja čula mirisa
Nosna polipoza predstavlja stanje koje se karakteriše prisustvom benignih izraslina na sluznici nosa i sinusa. Ova stanja mogu biti izuzetno neprijatna i mogu uticati na kvalitet života pacijenta, a u nekim slučajevima mogu dovesti i do ozbiljnih komplikacija.
Iako je uzrok nosne polipoze uglavnom nepoznat, smatra se da je povezana sa hroničnim upalama i alergijskim reakcijama. U nekim slučajevima, nosni polipi mogu biti povezani i sa drugim medicinskim stanjima poput astme, cistične fibroze, sindroma hronične opstruktivne plućne bolesti i aspirin intolerancije.
Relativna komplikacija koja može nastati usled nosne polipoze jeste pomeranje nosnih kostiju.
Polipi u nosu mogu izazvati pritisak na kosti i hrskavicu u nosu, što može dovesti do deformacija nosa i težih problema sa disanjem. Zbog toga se nosna polipoza smatra kontraindikacijom za estetsku operaciju nosa.
Zato je uslov za hiruršku operaciju nosa neophodna detaljna ORL dijagnostika!
Samo pravilna ORL dijagnostika otkriva pravo stanje u nosnim šupljinama i sinusima
Dijagnostički testovi kao što su kompjuterizovana tomografija (CT), 3D skener (CBCT) i endoskopski pregled nosne šupljine pomažu u proceni stanja nosne sluznice i sinusa, kao i u određivanju najboljeg načina lečenja.
Ukoliko se otkrije da pacijent ima nosnu polipozu, pristup lečenju treba da bude individualizovan. Farmakološki tretmani u vidu kortikosteroidnih sprejeva i tableta mogu biti efikasni u smanjenju veličine polipa i ublažavanju simptoma, ali gotovo nikada ne mogu trajno rešiti problem.
Operacija polipa se poslednjih godina obavlja endoskopskom metodom koja ima I izuzetan terapijski značaj.
Funkcionalna endoskopska hirurgija sinusa (FESS) je minimalno invazivna hirurgija kojom se mogu rešiti različita patološka stanja u nosu i paranazalnim sinusima – polipi, ciste, mukokele, benigni, neki maligni tumori i dr.
Da zaključimo, nosna polipoza predstavlja ozbiljno stanje koje može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Povećanje polipa u nosu može pomeriti nosne kosti, što može dovesti do deformacije nosa i otežanog disanja.
Ako osećate simptome zapušenosti, oslabljenog čula mirisa, imate češća krvarenja iz nosa, hrčete, posetite ORL specijalistu
Zato naglašavam još jednom da je pre hirurške operacije nosa, neophodno uraditi detaljnu ORL dijagnostiku kako bi se utvrdilo stanje nosne sluznice i sinusa i kako bi se sa minimalnim rizikom ulazilo u dalju hiruršku proceduru.
AKo vas još nešto “žulja” u vezi sa ovom temom, pitajte…Ko pita, sazna🙂