Reoperacija nosa (ponovljena septorinoplastika), predstavlja jedan od zahtevnijih hirurških zahvata u plastičnoj i ORL hirurgiji. Ovaj postupak se primenjuje u slučajevima kada prva operacija nije uspela da reši probleme sa disanjem (funkcionalnošću) ili estetikom nosa.
U poslednje vreme, veliki broj pacijenata mi dolazi na konsultacije, upravo sa ovakvim zahtevima.
Nekada, zaista postoje opravdani i objektivni razlozi za ponovljenim zahvatom, da li zbog disanja koje ne funkcioniše ili zbog estetskih razloga – asimetričan nos ili jednostavno, nije zadovoljena inicijalna želja pacijenta kada je izgled nosa u pitanju.
Otorinolringološki pregled nosa
(ispipavanje nosnih kostiju, pregled raspoloživosti hrskavice i asimetrije posle prve operacije)
Za razliku od primarne operacije, reoperacija nosa je veoma zahtevna i izazovna za hirurga.
Reći ću vam i zašto…
Prvo, hirurg se suočava sa “načetim” nosom koji je hirurg pre njega operisao. To su najčešće ožiljno tkivo, manjak hrskavice ili koštanog tikiva što značajno otežava pristup nosu.
Neretko se mogu zateći deformacije koje nije lako ispraviti ili se mogu ispraviti samo delimično.
Reoperacija je ponovljena operacija i u retkim situacijama, neće dati željene rezultate. Iskusan hirurg već na pregledu može da konstatuje ograničenja na koja može da naiđe tokom operacije – da li je to manjak koštanog tkiva, hrskavice ili nešto drugo, zavisi od slučaja do slučaja…
Drugo, velika je odgovornost na drugom hirurgu.
Da vam to figurativno predstavim – kada svoja kola održavate kod jednog majstora, on zna kako vaš auto “diše”, I kada posle izvesnog vremena promenite majstora, drugi prvo treba da dijagnostikuje šta je rađeno i kako profesionalno da mu pristupi.
U kontekstu ove priče, to nikako ne znači da se slepo treba držati jednog majstora, samo zato što vam je tako lakše i jer ste se navikliJ
Kako i svaka operacija, i reoperacija sa sobom nosi određene rizike.
Rizici uključuju infekciju, krvarenje, otoke, formiranje ožiljaka, promene senzacija, asimetriju, poremećaje disanja i nezadovoljavajuće estetske rezultate.
Neretko, kod reoperacija može biti potrebno više vremena za oporavak u poređenju sa prvobitnom operacijom.
I još nešto…
Procena mogućnosti ponovne operacije nosa i razgovor sa pacijentom u vezi sa očekivanjima
Reoperacija nosa nije za svakoga. Kontraindikacije za reoperaciju mogu uključivati loše opšte zdravstveno stanje pacijenta, nedostatak adekvatnog koštanog ili hrskavičnog materijala za rekonstrukciju nosa ili nerealna očekivanja pacijenta.
To će proceniti hirurg.
S obzirom na to da je nos centralni deo lica, i sa primarnom, naročito sa sekundarnom operacijom nosa, mora se biti posebno pažljiv.
Definitivno, kod ovakvih operacija, veliku ulogu ima i način, tj.operativna tehnika kojom se koriguju nedostaci prve operacije.
Veliki značaj kod REOPERACIJA nosa ima PIEZO aparat koji vam omogućava da budete ultra precizni u radu. Piezo je sofisticiran aparat kojim pravite fine pokrete i svaki rizik svodite na minimum.
Između prve operacije i reoperacije, neophodno je da prođe minimum 6 meseci kako bi se omogućilo adekvatno zaceljivanje tkiva i postizanje stabilnosti nosa.
Primer reoperacije nosa (pre i posle)
Odluku o reoperaciji nosa donosi pacijent uz sve preporuke i objašnjenja koje daje hirurg.
Uprkos izazovima i teškoćama, reoperacija nosa može biti veoma uspešna i zadovoljavajuća za pacijenta. Kao i kod prvobitne operacije, ključ uspeha leži u pažljivoj proceni stanja nosa i pravilnom planiranju intervencije, uz saradnju i komunikaciju sa pacijentom.
Reoperacija nosa je složena intervencija, ali uz iskusnog i stručnog hirurga i odgovarajuće pripreme, može biti rešenje za probleme koje su nastale nakon prvobitne operacije nosa.
Ako imate pitanja, tu sam:-)